Trabzon’un kazandıran ilçesi


Zengin tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Trabzon, 786 bin 326 kişilik nüfusa sahip.

Sümela Manastır, Ayasofya, Uzungöl ve Ortahisar bölgenin başlıca tarihi değerlerden. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan bölgede, Ortahisar, Akçaabat, Araklı, Of, Yomra, Arsin, Vakfıkebir, Sürmene, Maçka, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Tonya, Düzköy, Çaykara, Şalpazarı, Hayrat, Köprübaşı ve Dernekpazarı olmak üzere toplam 18 ilçe bulunuyor. Yamaç paraşütü, trekking, kano spor, dağcılık parkurları gibi doğa sporlarının yapıldığı bölgede yayla ve doğa turizmi ön plana çıkıyor.

Karadeniz Bölgesi’nin son yıllarda emlak sektöründe adından söz ettiren Trabzon hem yerli hem de yabancı yatırımcıların gayrimenkul yatırımında tercih ettiği iller arasında geliyor. Yeni projelerin artış gösterdiği Trabzon’da konut fiyatları artıyor. Peki, Trabzon’da satılık daire fiyatları son bir yılda ne kadar arttı? Trabzon satılık daire fiyatları ne kadar? İşte Trabzon emlak piyasasına dair bilinmeyenler…

Trabzon satılık daire fiyatları son bir yılda ne kadar arttı?

Zingat.com Bölge Raporu 2018 Haziran ayı verilerine göre, Trabzon satılık konut piyasasında son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 0.5 artış gösterdi. Trabzon satılık ev  fiyatı ortalama 100 metrekare için minimum 135 bin 878 TL, maksimum 226 bin 500 TL arasında değişirken, ortalama konut fiyatı satış fiyatı 181 bin 170 TL olarak gösteriliyor. Trabzon’da ortalama konut metrekare fiyatları 1.812 TL oldu. Şehirde konut yatırım geri dönüş süresi 25 yıl olarak hesaplanıyor.

Trabzon kiralık daire fiyatları 445 TL’den başlıyor!

Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, Trabzon kiralık daire fiyatı ortalama 100 metrekare için, 445 TL ile 741 TL arasında değişirken, ortalama kira fiyatı 593 TL olarak belirtiliyor.

Akçaabat konutta kazandırıyor!

Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, Trabzon’un satılık konut fiyatında en yüksek aylık artış oranına sahip ilçesi Akçaabat oldu. Akçaabat satılık konut piyasasında son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 0.41 artış gösterdi. Akçaabat ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 1.826 TL olurken, konut yatırım geri dönüş süresi 30 yılı buluyor. 2018 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda, Akçaabat ilçesinde satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı, 136 bin 946 TL ile 228 bin 300 TL arasında değişiyor.

Trabzon’da yer alan projeleri neler?

Trabzon projeleriyle dikkat çekiyor. Bölgede Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ve devam eden kentsel dönüşüm projeleri şöyle; Zağnos Vadisi Kentsel Dönüşüm, Tabakhane Kentsel Dönüşüm, Çömlekçi 1.Etap Kentsel Dönüşümü, Çömlekçi 2.Etap Kentsel Dönüşüm ve Kanuni Bulvarı. Şehirde devam eden başlıca projeleri ise şöyle sıralayabiliriz; Trabzon Botanik Park ve Sahil Dolgu projesi. Hafif raylı sistem de projelendirilen ve proje aşamasında olan yeni çalışmalar arasında yer alıyor.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir